UM IT Staff Directory
Zach Rossmiller
AVP/Chief Information Officer
Lorrie DeYott
Banner Systems and Identity Management Systems Coordinator
Tyler Gillespie
IT Security Engineer
Adrian Irish
IT Security Officer
Jonathan Neff
Chief Information Security Officer
Nathan Burkhart
Client Experience Manager
Timothy Garner
Law School Media Technician
John Greer
Director of Academic IT Support
Derek Hickman
IT Applications Administrator
Alex Karklins
IT Applications Administrator
Suzanne Purdum
IT Applications Administrator
Ben Rasley
Computer Support Specialist I
Jace Reddick
Client Experience Manager
Wes Samson
Systems Administration
Sarah Scalise
UM IT Application Administrator
Gabe Semenza
Computer Support Specialist II
Don-vincent Snell
Computer Support Specialist I
Joshua Tucker
Client Experience Manager
Norman Wootton
Computer Support Specialist I
Jenna Adams
Junior System Administrator
Nate Adams
Technology Educator and Consultant
Mckayl Bailey
Student Research Computing Facilitator
Madison Davis
Technology Educator & Consultant
Connor Gillibrand
Technology Educator and Consultant
Savy Holgate
Technology Educator and Consultant
Myra Jamison
Technology Educator and Consultant
Clancy Kingsley
Technology Educator & Consultant
Joseph Mcclish
Technology Educator and Consultant
Rasul Nazriev
Technology Educator and Consultant
Sobirjon Nazriev
Technology Educator and Consultant
Brock Nicoletti
Technology Educator and Consultant
Noah Roberts
Technology Educator and Consultant
Toby Simonsen
Technology Educator and Consultant
Don Slaughter
Technology Educator and Consultant
Pheng Vang
Technology Educator and Consultant
Brenda Miller
Alternative Formats Specialist
Jolynn Page
Accessibility Specialist
Adam Carroll
Presentation Equipment/Production Supervisor
Scott Christensen
Multimedia Classroom Support Technician
Julia Clark
Identity Management Engineer
Couso
Research Computing Support Specialist
John Ewan
Network Engineer
Reda Haddouch
Senior Enterprise Systems Engineer
Scott Holgate
Executive Director of Cyberinfrastructure
Micah Ingwersen
Identity and Access Management Engineer
Antony Jo
Systems Engineer
Dave Kaufman
Telecom Network Specialist
David Opitz
Classroom Technology Technician
Jimmy Painter
Systems Administrator
Travis Petty
Facilities Project Mgr II/IT
Jon Robinson
Linux Systems Administrator
Bradly Shoen
Linux Systems Administrator
Norman Singley
Enterprise Systems Engineer
Ryan Snyder
Linux Systems Administrator
Dick Thompson
Senior Enterprise Network Engineer
Travis Tolzien
Systems Administrator
Josh Truitt
Network Engineer
Ivy Wells
Systems Administrator Manager
Chris Young
Telecom Network Specialist
Sarah Brethauer
Business Analyst
Corey Cardoza
Deputy CIO, Enterprise & Strategic Technology
Sean Carlson
Database Administrator
Alecia Gray
IT Business Analyst
Judy Grenfell
Production Control Specialist
Will Hanley
Web Support Specialist
Devin Hayes
Senior Web Developer
Benjamin Kinder
Web App Developer
Mark Lannen
Manager, Web Technology Services
Mac McComas
Manager of ERP Application Development
Ty Miller
Programmer Analyst
Leia Plaza
System Analyst I
Jared Rutherford
Computer Systems Analyst / Programmer II
Manu Samuela
Manager of Business Systems
Brady Schwertfeger
LMS Administrator, MFA Candidate, Creative Writing, Nonfiction
Greg Wickes
Manager, Database Services